Vývojová kineziologie boří mýty ve fitness

13.02.2020

"Předně - vývojová kineziologie není žádná metoda, ale zmapování přirozené lidské motoriky. Člověk jí nevymyslel, ale získal od přírody. Jen nechat tělo si vzpomenout, jak se pohybovalo na začátku, nezatížené žádnými vlivy." (V. Rázl)


Vašek Rázl patří mezi přední odborníky na vývojovou kineziologii u nás. Dostat se na některá jeho školení je oříšek. Ještě ke konci loňského roku byla kapacita kurzů naplněná po strop a na mě se, žel, nedostalo. No ale kdo si počká.....

Tohle školení bylo jiné od A do Z. Bylo skoro mystické. 

Zhruba jsem věděla, co mě čeká, protože jsem si ještě před Vánoci koupila Vaškovu knížku a už několik týdnů sledovala videa, četla jeho články a trénovala ideomotoriku doma v obýváku. I tak jsem si po dvoudenním maratonu čarování s mými vrozenými svalovými souhrami prostě sedla na zadek.  Úžasem samozřejmě.


"Pokud respektujeme základní principy specifické lidské motoriky, dojde k aktivaci ideálních svalových souher a zapojení správných svalových řetězců. Všichni, s výjimkou těch, kteří přišli na svět s poškozeným řízením centrální nervové soustavy, se rodíme se schopností svalových synergií. Ty vedou člověka k napřímení a pohybu vpřed. Páteř se začíná napřimovat, takže vývojová kineziologie je vhodná pro kyfotiky. Vzpřimuje se pánev, takže i hyperlordotici můžou zajásat. Kdo má problémy s rameny, kyčlemi, s krční páteří, pro toho je způsob trénování na principu vývojové kineziologie velmi přínosný. " 


Já jsem člověk k pohybu evidentně vnímavý - což mi potvrdil sám Vašek. Práce s ideou a následné spouštění vzpřimovacích mechanismů mi ve většině případů nedělalo potíže. Co mi nešlo hned, poctivě jsem pilovala doma a piluju pořád. Každopádně i za tak krátkou dobu jsem získala hodně - předně jiný pohled na pohyb jako takový.

Moje tělo potřebovalo oprášit vrozené svalové souhry, aby získalo větší stabilitu a sílu. A věřím, že to dokáže jakékoli jiné tělo - i to vaše!

Nikdy by mě nenapadlo jak těžké je natrénovat stoj na jedné noze, aniž by tělo na nohu "spadlo". Je vůbec možné pracovat s těžištěm tak, aby se trup nevychýlil z osy, když nohu zvedáte nahoru? Ano, je. Někomu to jde hned, jiní musí trénovat delší dobu, ale všichni to máme někde v sobě naprogramované.

Na facebooku jsem nedávno rozebírala bicepsový zdvih. Já tyhle izolované cviky nikdy neměla v lásce a jsem toho názoru, ať si je cvičí ti, kteří svoje bicepsy potřebují nafouknout do výrazných rozměrů třeba na soutěž. My smrtelníci bychom měli přemýšlet spíš celotělově. No a když do bicepsového zvihu zapojím principy vývojové kineziologie, vznikne mi skutečně pohyb, do kterého se zapojí tak velké množství svalů, že se vám zapotí i gluteus maximus. A vše začne od samotného chodidla.


  Neexistuje pro nás nic přirozenějšího a fyziologičtějšího, než to s čím se narodíme. Stačí jen chápat a rozumět proč, co a jak ... Z takového pohybu pak vytěží každý člověk maximum. Úplně každý!


Mohla bych takhle pokračovat do vyčerpání zásobníku cviků, ale to si nechám do svých hodin :)

Vývojová kineziologie není jen cvičení, ale veškeré naše fungování, každý náš pohyb. Jak sedíme, stojíme, nebo chodíme, jakým způsobem manipulujeme s různými předměty.

Na těchto principech se dá velmi dobře vést jakákoli skupinová lekce včetně kruhového  tréninku, což jsem začala vpodstatě hned po školení praktikovat. Právě silový trénink (ať s přidanou váhou nebo s vlastní) klade velké nároky na páteř a klouby a když se spojí dvě skvělé věci, kterými vývojová kineziologie a silový trénink bezesporu jsou, vznikne vynikající pohybový koncept.

A opět se tak dostaneme k tomu podstatnému - nezáleží s čím cvičíme, nejsou lepší nebo horší cvičební pomůcky nebo cviky jako takové - je jen špatný nebo dobrý pohyb!


Vývojová kineziologie je cesta k nejvíce přirozenému využití našeho neuromuskulárního aparátu. Odhaluje, jak má vypadat správný pohyb. Ukazuje, proč a jak bylo tělo stvořeno, aby zvládalo rozličné druhy pohybů. Přivádí nás na samý počátek pohybových vzorců (naprogramované pohybové mapy). Dítě sice nezvedá činky, ale pokud mu dáte nějakou zátěž, zvedne jí s bravurou. A shyby taky nedělá, ale když vám visí na ruce, tak ho jen tak dolů nedostanete. Děti mají ohromnou sílu, která vychází právě ze schopnosti provádět ideální pohyby s maximálním využitím lidské anatomie. (R. Chott)